Návod na LED pásky

Potřebujete pomoc s výběrem LED pásku, není nic jednoduššího než si přečíst náš článek, ve kterém s Vámi krok po kroku projdeme jak si pásek vybrat, jak ho zapojit, a které součástky k němu koupit.

LED pásek

LED pásek představuje většinou samolepící a ohebný pásek. Díky konstrukci LED pásku jej můžete velmi snadno ohýbat a využít jej tak pro osvětlení i takových míst, kde by jiné zdroje světla nebyly vhodné kvůli velikosti nebo nerovnému povrchu. Ať už hledáte LED pásky nejrůznějších barev a typů, vhodné do interiéru, exteriéru nebo dokonce vodotěsné pásky, které mohou být trvale a za plného provozu ponořeny ve vodě, v naší nabídce je jistě naleznete, a to v šíři 8 nebo 10 mm. 

LED pásek můžete libovolně stříhat a ohýbat, aby přesně odpovídal Vašim požadavkům. Stříhat jej lze i obyčejnými nůžkami.

Stříhání LED pásku

Výběr LED pásku

Barva světla - vyberte podle umístění světla a osobních preferencí. Můžete vybrat pásek jednobarevný a to určitou barvu nebo bílou barvu s různou teplotou chromatičnosti. Nebo pásek barevný RBG (Red-Green-Blue), nebo RGBW (Red-Green-Blue-White). Pomocí těchto pásků a speciálních ovladačů dokážete vytvořit těměř jakoukoliv barvu spektra a podle libosti jí měnit.

Teplota chromatičnosti
 
Počet čipů – Čip, neboli LED dioda se podílí na svítivosti a míře přerušení toku světla mezi jednotlivými světelnými body. 

Krytí IP - určuje vodotěsnost a prachotěsnost. První číslo za IP určuje ochranu pásku proti pevným částem, druhé číslo určuje vodotěsnost.

IP 0x - Nechráněno
IP 1x - Zařízení je chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 50mm a větších a před dotykem hřbetem ruky.
IP 2x - Zařízení je chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 12,5mm a větších a před dotykem prstem.
IP 3x - Zařízení je chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 2,5mm a větších a před dotykem nástrojem.
IP 4x - Zařízení je chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 1mm a větších a před dotykem drátem.
IP 5x - Zařízení je chráněno před prachem a před dotykem drátem.
IP 6x - Zařízení je prachotěsné a je chráněno před dotykem drátem.

IP x0 - Nechráněno.
IP x1 - Svisle kapající.
IP x2 - Kapající ve sklonu 15o.
IP x3 - Kropení, déšť.
IP x4 - Stříkající.
IP x5 - Tryskající.
IP x6 - Intenzivně tryskající.
IP x7 - Dočasné ponoření.
IP x8 - Trvalé ponoření.

Stmívatelnost - určuje, zda je možné použít stmívač či ne 

Výběr napájecího zdroje

Zdroje vybíráme nejprve podle vstupního napětí, které je uvedeno na pásku (12V, 24 V, 230V). 
Poté je nutné spočítat potřebný výkon napájecího zdroje pro váš LED pásek. U každého LED pásku je uveden jeho příkon ve Wattech na metr. Je zapotřebí sečíst celkovou délku Vašeho LED pásku a vynásobit příkon (W/m) x délka pásku (m). Nyní už stačí vybrat dostatečně silný zdroj. 

Výběr vypínače - stmívače

Vyberte si kolébkový mezišňůrový vypínač nebo dotykový vypínač se stmíváním nebo vypínač či stmívač s dálkovým ovládáním. U bezdrátového propojení potřebujete vysílač a přijímač. 

OvladačStmívač
 
Propojení LED pásku 

Na každém modulu LED pásku jsou připraveny pájecí plošky, na které můžete připájet vodiče. Všechny moduly na pásku jsou propojeny, tudíž stačí připojit napájení jen k prvnímu segmentu a rozsvítí se celý pásek. Když si připojujete pásky svépomocí, je vždy vhodné pájený spoj zaizolovat, k tomu je vhodná např. smršťovací bužírka nebo silikon. 

Pokud nechcete pájet, kupte jednoduše spojky, konektory a dvojlinku, těmi propojíte celý systém bez nutnosti pájení.

Spojky

Spojka pro RGB pásekRohová spojka pro mono pásek
 
Konektory

Konektor pro RGB páskyKonektor pro spojování LED pásků
 
Způsob propojení

 Propojení se spojkouPropojení s LED páskem


Kabel na propojení

Kabel s konektoremKabel pro mono LED pásky

Mimo LED pásky v naší nabídce naleznete také jejich bohaté příslušenství, např. hliníkové profily, difuzory (kryty k profilům) a koncovky. Hliníkové profily slouží nejen k dekorativním účelům, ale také jako chlazení pro výkonnější LED pásky. V nabídce máme profily různých druhů, jak ty s všestranným použitím, tak i velice specifické pro nejlepší výsledek Vaší práce.

Publikováno: 03.12.2015

Nákupní košík

prázdný

Uživatelské menu

Přihlásit

Ověřeno zákazníky