0
Váš nákupní košík je prázdný.

+420 383 369 131

Po - Pá: 8:00 - 17:00

Všechny kategorie

Jak vybrat ideální sekačku? A na co při jejím výběru myslet?

Nejlepší zahradníci se neobejdou bez správných a kvalitních pomůcek. Velkým pomocníkem jsou právě zahradní sekačky, které nám usnadňují práci. Travní sekačky mají rozmanité spektrum možností a ovládání. To často způsobí nerozhodnost při nákupu sekačky na trávu. Váháte při výběru mezi benzínovou, elektrickou či aku sekačkou? Jaké mají parametry? Jaké je dělení travních sekaček dle způsobu sekání? Proč je vřetenová sekačka výhodná? K čemu je dobrá sekačka s pojezdem? Na co se u zahradních sekaček zaměřit, aby splnila vaše očekávání a sloužila tak, jak má? Tento rádce k výběru sekaček obsahuje veškeré důležité informace. Pojďme si je ukázat.

 1. Výběr podle velikosti a typu pozemku
 2. Výběr sekačky podle pohonu
 3. Výběr podle typu sečení
 4. Další důležité vlastnosti skutečně dobré sekačky na trávu

1. Výběr podle velikosti a typu pozemku

Máte zahradu? A mohla bych ji vidět?

Pro výběr sekačky je velmi důležitý charakter vaší zahrady. Svou roli hraje několik klíčových faktorů, mezi které patří členitost a rozloha. Proč? Na základě rozlohy volíme pohon a záběr sekačky. Jsou to spojené nádoby, jež ovlivní její efektivitu. Pokud mám tedy zahradu do 600 m2, stačí vám elektrická sekačka se záběrem 38 cm. Obecně totiž platí, že čím větší plocha, tím větší by měla být šíře záběru sekačky.

 • do cca 250 m2: šíře záběru cca 30 cm
 • do cca 500 m2: šíře záběru do cca 40 cm
 • do cca 1000 m2: šíře záběru do cca 45 cm
 • nad 1000 m2: šíře záběru nad 45 cm

Dalším parametrem pro výběr je povaha zahrady. Proto je třeba myslet i na to, jestli se na vaší zahradě nachází nějaké nerovnosti či překážky k vyhnutí. Stačí si představit, jak zápasíte s přívodním kabelem mezi trampolínou, skluzavkou nebo dřevěnou či mramorovou skulpturou. Patříte mezi milovníky zvířat? Pak si určitě živě vybavíte důsledky, když kabeláž naláká naše čtyřnohé přátele. Proto všechny tyto faktory musíme vzít v potaz, abychom si mohli vybrat mezi benzínovou, elektrickou nebo akumulátorovou sekačku.

2. Výběr sekačky podle typu pohonu

Benzínové sekačky

Je vaše zahrada jako překážková dráha? Bydlíte na samotě u lesa, kde není dostupná elektrická síť? Máte velkou zahradu? Tak je benzínová sekačka přesně pro vás.

Benzínové sekačky nepotřebují přívodní kabel, takže je s nimi jednodušší manipulace v náročnějších podmínkách. Navíc hravě zvládnou hustou a vysokou trávu kvůli většímu výkonu. Benzínový pohon se hodí i pro sečení větších ploch, takže jsou v tomto ohledu nejvýhodnější. Skvěle fungují na plochy cca do 1 800 m2, pak už se vyplatí uvažovat o zahradním traktůrku.

Novější benzínové sekačky jsou oproti svým předchůdcům šetrnější k přírodě. Moderní ventilové rozvody totiž redukují emise. Stejně tak i palivové systémy motorů drží krok s dobou a tak odpařování paliva je téměř bez zplodin. Pro mnoho výrobců sekaček je právě toto prioritou a tak mají speciální řady s technologií ECO PLUS, která významně eliminuje emise.

TIP: Benzínové sekačky bývají o dost těžší než jejich elektrifikovaní příbuzní. Je tedy dobré se zaměřit na sekačky s pojezdem, který tuto nevýhodu promění ve výhodu. Sekačku pak není nutné tlačit.

Zanedbaná údržba zabolí vaši peněženku

S údržbou benzínových sekaček je spojena demontáž vložky vzduchového filtru a zapalovací svíčky, volba mezi minerálním a polosyntetickým olejem či kontrola převodů. Jsou pro vás tyto termíny španělskou vesnicí? Nemáte ve své blízkosti někoho, kdo je technicky zdatný? Rozmyslete si, zda-li není lepší zvolit jinou alternativu. Zanedbaná údržba zabolí vaši peněženku. Pořizovací cena benzínové varianty je totiž většinou vyšší než u elektrických sekaček. Na druhou stranu je samotná údržba u benzínových sekaček levná a když je péče správná, slouží dlouho a spolehlivě. Benzínový pohon je samozřejmě i hlučný, ale to se mu vzhledem k jeho kladným vlastnostem dá odpustit.

TIP: Startování lankem je mnohdy zdlouhavé a pro někoho i dokonce obtížné. Proto je dobré preferovat sekačky s elektrickým startérem.

Výhody benzínových sekaček

 • Mají větší výkon
 • Hodí se na sečení větších ploch, husté, nebo přerostlé trávy
 • Nepotřebují přívod elektřiny a to znamená volnost pohybu
 • Díky svému výkonu zvládnou široký záběr sečení
 • Rychlé startování s elektrickým startérem

Kdy pro vás není vhodná

 • pokud nechcete sekačku pravidelně udržovat – při dobré péči však slouží dlouho a spolehlivě
 • pokud hledáte nejlevnější travní sekačku
 • pokud sekačka není s pojezdem - nutné použít fyzickou sílu kvůli vyšší hmotnosti sekačky

Elektrické sekačky

Proč upřednostnit elektrickou sekačku před tou benzínovou?

Máte problémy se zády? Upřednostněte elektrickou sekačku kvůli její nízké hmotnosti a snadnému provozu, jelikož se dobře startují. Elektrické sekačky jsou navíc velice tiché a jejich údržba je hračka. Co neumí benzínová sekačka, zvládne elektrická sekačka. Výhodou je také to, že jsou převážně nejlevnější na trhu.

Nezvládnou však hustou a přerostlou trávu kvůli nízkému výkonu. Nejsou určeny pro sečení větších ploch do 700 m2. Zároveň se nehodí pro zahrady bez přívodu elektřiny a jejich kabel je mnohdy na obtíž.

Výhody elektrických sekaček

 • nenáročné na údržbu a provoz
 • nižší pořizovací cena
 • nízká hmotnost
 • nízká hladina hluku
 • snadné startování

Kdy pro vás není vhodná

 • pokud není dostupná elektrická síť
 • pokud potřebuji volný pohyb (omezení mobility přívodním kabelem)
 • pokud potřebuji sekat větší plochy s hustou nebo přerostlou trávou (nízký výkon)

Aku sekačky

Akumulátorové sekačky fungují bez kabelu a pouze se dobíjejí. To může být bráno jako výhoda i nevýhoda, jelikož je člověk závislý na bateriích, zda jsou či nejsou nabité. V souvislosti s bateriemi však mají jednu nespornou výhodu. Produktové řady od stejné značky, která vyrábí zahradnické pomůcky poháněné energií z akumulátoru, mají mnohdy stejnou baterii. Konkrétní typ baterie je tak možné využít jak do sekačky, tak i pro vertikulátor, pilu, vysavač listí, křovinořez či nůžky na živý plot. Aku sekačky jsou nenáročné na údržbu, pracují tiše a ovládání je velice jednoduché.

Nabíjecí cykly mohou trochu omezovat, ale pokud dopředu víte, že potřebujete posekat, tak by nikdy neměl nastat problém. Ten však může být v nízkém výkonu. Sekačka s akumulátorem tak není určena pro sekání husté a dlouhé trávy. Omezení platí i pro velikost plochy, která by neměla přesáhnout 400 m2. Pak je tu ještě cena. Akumulátorové a benzínové sekačky jsou v podobné cenové relaci, takže jsou dražší než jejich elektrické verze.

Výhody aku sekaček

 • provoz bez kabelu, bez závislosti na zdroji energie
 • nízká hmotnost
 • nenáročné na údržbu
 • tichý chod
 • snadno ovladatelné

Kdy pro vás není vhodná

 • pokud nemáte možnost ji opakovaně nabíjet
 • pokud hledáte nejlevnější travní sekačku
 • pokud potřebujete sekačku s vyšším výkonem pro náročnější terén a větší plochy

3. Výběr podle typu sečení

Při výběru sekačky se řiďte i způsobem sekání. Podle tohoto aspektu se travní sekačky dělí na rotační, vřetenové, bubnové, lištové, strunové a robotické. Jak se v nich ale vyznat?

Rotační sekačky jsou nejrozšířenější a jejich princip je jednoduchý. Trávník seká jeden nebo více rotujících nožů.

Vřetenové sekačky naopak travní porost stříhají, nikoli sekají. Váš pažit je pak hustší, zdravější a vaše zahrada se zelená.

Bubnovou sekačku využijete ve chvíli, kdy vám tráva přeroste přes hlavu. A to doslova. Mají vysoký výkon a tak si poradí i s náletovými dřevinami. Sečou travní porost ocelovými noži, které jsou na obvodu rotačního žacího disku. Posečená tráva je pak následně odhozena žacím diskem na stranu.

Lištové sekačky jsou určené pro sekání vysoké trávy, kterou sečou dva nože v dlouhé liště. A právě kvůli této liště byly téměř vytlačeny bubnovými sekačkami z trhu, jelikož je jejich primární užití pouze na rovném terénu.

Strunové sekačky, lidově elektrické kosy, jsou menší a lehčí než rotační sekačky. Nemají totiž sběrný koš a drží se v ruce. Trávu sekají nylonovou strunou a používají se na sečení špatně přístupných míst, kam s velkou sekačkou s kolečky nedostanete. Je ideální pro sečení ploch podél cestiček, plotů, zdí, v rozích pozemku nebo v prudkém svahu. Hodí se tak na drobné úpravy vaší zahrady.

Robotické sekačky jsou principem sečení podobné rotačním sekačkám s tím rozdílem, že jsou automatizované a jsou poháněné pouze energií z akumulátoru. Používají se na úpravu nízkých (anglických) trávníků. Pohybují se v prostoru ohraničeném vodícím kabelem a právě v tom je trochu háček. Před jejich použitím je nutné položit vodící kabel pod zem, ideálně před založením vaší zahrady. Hodí se zejména na rovnější plochy, bez většího množství překážek. Robotická sekačka však sama seká a jezdí se dobíjet do základny. Při práci je samostatná a vás to nestojí čas, pouze počáteční námahu se zavedením kabelu.

4. Další vlastnosti

Jsou tu i další atributy, které nám pomohou při našem rozhodování. Všechny jmenované typy sekaček mohou mít i pojezd. To znamená, že není nutno je tlačit. Stačí pouze přitáhnout přídavné madlo a sekačka jede sama.

Další vlastností je centrální nastavení výšky sečení. V případě odseknutí nepřiměřené délky listů se totiž odhalí slunečnímu záření spodní část trávníku a ten pak utrpí velký šok, který se projeví na jeho kvalitě. Doporučuje se nejprve nastavit výšku sečení na horní třetinu travního porostu a přibližně do dvou dnů ho posekat do ideální míry.

Funkce mulčování přijde také vhod. Obvykle ji výrobci označují cizím názvem - BioClip, Recycler atd. Je mnohem efektivnější než sběr do koše sekačky, jelikož vysypávání obsahu a skladování bioodpadu je pracnější. Tato funkce rozseká trávu na miniaturní kousky, která snadno propadne ke kořenům a skvěle nahradí hnojivo. Trávník se nezanese plstí a je chráněn před vysušením.

Shrnutí

Zde naleznete i další faktory, které je dobré znát. Na co si dát pozor? A co jednotlivé pojmy znamenají?

 1. Záběr – volit nejen s ohledem na rozlohu, ale uvědomit si jakou povahu sečená plocha má
 2. Centrální nastavení výšky sečení – nastavení požadované výšky jednou páčkou
 3. Funkce mulčování – mulčovací vložka zabrání sběru trávy do koše. Ta se rozsype do již posekaného trávníku a slouží jako kompost.
 4. Objem sběrného koše – Čím větší, tím míň práce s úklidem do kompostéru. Také však platí, že čím větší, tím těžší
 5. Ukazatel plnosti sběrného koše – zabrání přeplnění a tím nechtěnému ucpání průduchu
 6. Výškově nastavitelná madla – Seká celá rodina
 7. Sklopná madla – výhoda při uskladnění / transportu
 8. Elektrický startér u benzínových sekaček – některé modely benzínových sekaček nabízejí kromě startování tažením za lanko startování sekačky elektronicky knoflíkem
 9. Hmotnost – je dobré si uvědomit, že sekání není několikaminutová záležitost.

Jak dlouho potrvá, než budete mít dokonalý anglický trávník?

V knize Zahradníkův rok od Karla Čapka je jednoduchý recept na anglický trávník.
Jedná se o reakci anglického šlechtice, který tuto dokonalou metodu prozradil americkému miliardáři, co by dal celé mění za trávník britského aristokrata:
„To se musí dobře a hluboce připravit půda; musí být živná a propustná, ani kyselá, ani mastná, ani těžká, ani jalová; potom se musí dobře urovnat, aby byla jako stůl; pak zasejete travní semínko a půdu pečlivě zaválcujete; potom to denně kropíte a když tráva vyroste, týden co týden ji posečete, posečenou vymetete košťaty a trávník zválcujete; musíte jej denně kropit, rosit, svlažovat, stříkat čili zadešťovat; a když toto budete činit tři sta let, budete mít právě tak dobrý trávník jako já.”

Pevně věříme, že vám náš článek pomohl více než tato prostá rada ;-)